Jak dobrać rozmiar stanika / biustonosza

Jak dobrać stanik

Właściwie dobrany rozmiar stanika nie tylko zwiększa komfort noszenia go. Biustonosz, który dobrze podtrzymuje biust, odciąża plecy i powoduje wyprostowanie sylwetki, likwiduje wszelkie wałeczki pod pachami i pod linią biustonosza, eksponuje nawet niewielki biust i sprawia, że ubrania lepiej się układają.

Większość Polek kupuje biustonosze o uniwersalnym rozmiarze 80B czy 85B, góra z miseczką C. Tymczasem po wizycie u brafitterki czy nawet dokładnym zapoznaniu się z techniką dopasowania biustonosza, może się okazać, że 80 czy 85 cm zamienia się w 70, a miseczka B, w D, E, F….

Najpierw musisz poznać swój rozmiar – kilka słów o mierzeniu

Wiele pań przymierza biustonosz i dopasowuje go tak, że cały ciężar biustu opiera się na ramiączkach. Jeśli biustonosz sam się rozpina podczas noszenia, a na ramionach po całym dniu widać wyraźne pręgi po ramiączkach, to jest to pierwszy sygnał, że biustonosz jest za szeroki w obwodzie. Bo to właśnie obwód powinien być na tyle ciasny, żeby podtrzymywał cały biust. Ramiączka to tylko dodatek wspomagający, dodatkowa asekuracja przed zsunięciem się biustonosza.

Obwód pod biustem – czyli używamy miarki krawieckiej

Kiedy przejrzymy ofertę biustonoszy w marketach czy sieciówkach, zauważymy, że większość modeli ma obwód 75-80. To dla wielu, zwłaszcza szczupłych pań naprawdę za dużo. Biust lepiej wygląda, kiedy to miseczka jest większa i okala całą pierś, a obwód utrzymuje biust w ryzach. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba wziąć do ręki krawiecką miarę i mocno zaciskając ją pod biustem, zmierzyć swój obwód, pilnując, by miara była ułożona równolegle do ziemi w każdym punkcie.

Podobnie musi leżeć biustonosz. Jego obwód nie może na plecach się unosić. Od uzyskanego wyniku odjąć należy jeszcze 5 cm. To oznacza, że jeśli mamy 75 cm w obwodzie, to szukamy biustonosza w rozmiarze 70. Jeśli 82 cm, to najlepszy będzie biustonosz 75. Jeśli zaś obwód sięga np. 79 cm, to możemy spróbować 75, ale warto przymierzyć też 70…

Miseczka miseczce nie równa – informacje!

Miseczki mają oznaczenia literowe. Te najbardziej popularne to B i C, ale przeznaczone są dla naprawdę małych biustów. Niestety większość Polek nosi miseczki za małe, takie, które wpijają się w pierś na wysokości mostka albo przecinają ją, zamiast kończyć się w okolicy pachy. Tak! Fiszbina miseczki od stanika powinna sięgać aż pod pachę, a środkowa część stanika musi ściśle przylegać do mostka.

Kiedy zakładamy stanik, powinnyśmy pochylić się do przodu, aby całe piersi trafiły do miseczek. Podczas takiego zakładania stanika mamy pewność, że znikną fałdki z pleców, spod pach czy spod obwodu, piersi od razu wydadzą się większe, jędrniejsze, a sylwetka naturalnie się wyprostuje. Biust będzie opierał się na obwodzie, dzięki czemu odciążymy ramiona i górną część kręgosłupa. Dla osób z dużym biustem będzie to wyraźna ulga, bo często odczuwają one ból kręgosłupa w odcinku piersiowym. Może się też zdarzyć, że każdy biustonosz w garderobie będzie miał nieco inny rozmiar. Związane jest to ze stosowaniem przez producentów różnej rozmiarówki. Jeśli kupujemy biustonosz w sklepie internetowym, pomocnicze może okazać się tabela ułatwiająca dobór biustonosza.

jak dobrać dobry rozmiar stanika

Perfekcyjny biustonosz – skąd wiemy o tym, że jest dobrze lub źle dopasowany?

Podczas dobierania stanika warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, na przykład podnieść ręce do góry. Obwód powinien być na tyle ciasny, by biustonosz nawet nie drgnął! Można na czas tej próby nawet zdjąć ramiączka, bo wyraźnie będzie widać, że nie są niezbędne, by biustonosz pozostał na miejscu.

Oczywiście obwód nie może być tak ciasny, by utrudniał oddychanie lub, by noszenie go było bolesne. Wszystko trzeba robić z umiarem. Pamiętać też należy o tym, by pierś w miseczce była zaokrąglona, aby brzeg miseczki nie przecinał jej i nie tworzył wystających “bułeczek”. Fiszbiny zewnętrzne muszą kończyć się pod pachami, a wewnętrzne powinny ściśle przylegać do mostka. Warto poświęcić na mierzenie sporo czasu, ponieważ nawet staniki w tym samym rozmiarze, ale o różnych kształtach, mogą lepiej lub gorzej prezentować się na biuście.

Wybór stanika – czyli kilka słów o rozmiarach i rodzajach

80B czy 85B lub C to najpopularniejsze rozmiary w polskich sklepach. Panie, które uważają, że mają duży biust, często sięgają po miseczkę D, jednocześnie bardzo zwiększając rozmiar obwodu, nawet do 90-100 cm. Tymczasem biust o wiele lepiej się prezentuje, kiedy obwód jest ścisły, a miseczka znacznie większa. Stąd też panie, które mają za sobą odpowiednie dobranie rozmiaru, szukają często miseczek E, F, G czy nawet K z obwodem…. od 60 cm! Nie ma więc powodów, by nie próbować założyć także takich rozmiarów. Najważniejsze jest, by biust był wyeksponowany, plecy odciążone, a właścicielka biustonosza czuła się w nim dobrze.

Przymierzamy i kupujemy!

Biustonosz to niezbędny element damskiej garderoby, niestety często traktowany po macoszemu. Tymczasem jego rozmiar i wygląd mają wpływ na nasze samopoczucie. Warto mieć w szufladzie kilka modeli na różne okazje: sportowy i gładki do biegania czy nawet prostych prac domowych, mocno wycięty do kreacji z dekoltem, czy tzw. strapless do sukienek i topów z cienkimi ramiączkami. Przydatne są także biustonosze w różnych kolorach, by nie odcinały się pod ciemnymi lub jasnymi ubraniami. Kiedy już dobierzemy właściwy rozmiar biustonosza, może się okazać, że pokochamy ich kupowanie, a bielizna stanie się wielką przyjemnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *