Kosmetyki naturalne. Dlaczego są lepsze od zwykłych?

naturalny krem

Kosmetyk naturalny to ten, o którym można powiedzieć, że każdy z jego składników jest surowcem natu­ralnym – czyli surowcem mine­ralnym bądź składnikiem pochodzenia roślinnego lub zwie­rzęcego. Dodatkowo każdy ze składników musi być stosunkowo mało przetworzony, czyli otrzymy­wany w wyniku takich pro­ce­sów, jak: fil­tra­cja, eks­trak­cja, susze­nie, desty­la­cja, tło­cze­nie, mie­le­nie, lio­fi­li­za­cja i prze­sie­wa­nie. Procesy te pozwalają zacho­wać war­to­ści odżyw­cze każdego ze składników, wita­miny i dobro­czynne sub­stan­cje w nim wystę­pu­jące.

Nie tylko dla dzieci

Kosmetyki naturalne polecane są przede wszystkim dzieciom. Skóra niemowląt jest 30 proc. cieńsza od skóry dorosłego człowieka, szybciej traci wodę i jest bardziej podatna na substancje drażniące. Skład kosmetyków dla dzieci podlega ograniczeniom wynikającym z wytycznych ustawodawstwa kosmetycznego obowiązującego w Unii Europejskiej. Kosmetyki dla najmłodszych nie powinny zawierać m.in.: parabenów, formaldehydu i olejów mineralnych.
Naturalne kosmetyki nie zawierają takich substancji, dzięki temu są bezpieczne, nie wysuszają skóry, a delikatnie ją pielęgnują. Jest też mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, ale uwaga: niektóre składniki naturalne także mogą uczulać, dlatego zaleca się, aby kosmetyki dla najmłodszych miały jak najkrótszą listę składników – wtedy łatwiej zorientować się, który z nich może powodować objawy alergii.

kosmetyki naturalne dla dzieci
Kosmetyki naturalne to także najlepszy wybór dla osób dorosłych – nie tylko tych borykających się z problemami dermatologicznymi, ale i tych, którym zależy na zdrowiu skóry i całego organizmu. Wiemy bowiem, że niektóre składniki syntetyczne działają niekorzystnie nie tylko na skórę, ale i wnikają do organizmu np. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i Aluminium (Aluminum Chlorohydrate), odkładają się w tkankach i powodują zburzenia pracy układu odpornościowego czy hormonalnego.

Może Cię zainteresować: Czym jest i jak działa olej rycynowy?

Czy to na pewno kosmetyki ekologiczne?

Świadomy konsument zawsze sprawdza skład kosmetyków. Problem w tym, że czytanie składów kosmetyków nie jest łatwe. INCI –  International Nomenclature of Cosmetic Ingredients –  opisuje obecnie ponad 1600 substancji używanych w kosmetyce. To system obowiązujący m.in. w krajach należących do Unii Europejskiej, Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Warto jednak mieć świadomość, że nazwy INCI nie są jednoznaczne. Jest bardzo wiele składników kosmetycznych, które mają tę samą nazwę INCI, a mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, np. PARFUM może oznaczać syntetyczną lub naturalną kompozycję zapachową. Dlatego właśnie certyfikat to gwarancja dla klienta, że ma w ręku kosmetyk prawdziwie naturalny.

kosmetyki naturalne

Certyfikacja kosmetyków naturalnych

Instytucją odpowiedzialną za opracowanie standardów dotyczących kosmetyków naturalnych w Europie jest Cosmetics Organic and Natural Standard, czyli COSMOS – standardy te uzgodnione zostały pomiędzy francuskim Eco-Cert, niemieckim BDIH, brytyjskim Soil Association i włoskim ICEA. Jednak wspólnym ustaleniom nie towarzyszy wspólne logo. Na opakowaniach kosmetyków naturalnych znajdziemy więc loga różnych instytucji:

  • Francuskie Eco-Cert – certyfikat przyznawany w dwóch kategoriach: kosmetyków naturalnych(biologicznych) oraz organicznych(ekologicznych). Zawartość składników naturalnych powinna wynosić co najmniej 95% dla kosmetyków naturalnych – przy czym minimum 50% z nich musi pochodzić z upraw biologicznych.
  • Niemieckie BDIH – certyfikat nadawany jest kosmetykom składającym się wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego: nawet konserwanty muszą być w pełni naturalne, a informacja o ich obecności musi zostać dodatkowo podkreślona.  Kosmetyki nie mogą zawierać substancji pochodzących z martwych zwierząt, jak zwierzęce oleje bądź kolagen.
  • Brytyjskie Soil Association – certyfikat nadawany produktom, które nie mają składników genetycznie modyfikowanych, a składniki nieorganiczne mogą zostać użyte tylko i wyłącznie wtedy, kiedy producent potwierdzi, że nie są genetycznie modyfikowane; jeśli używane są składniki nieorganiczne, to oznacza, że nie istnieją ich odpowiedniki w wersji organicznej
  • Włoskie ICEA – certyfikat nadawany jest wyłącznie kosmetykom zawierającym jedynie składniki pochodzenia naturalnego z ekologicznych upraw

Może Cię także zainteresować:  Naturalne kosmetyki – dlaczego warto je stosować?

W przypadku niektórych certyfikacji pod uwagę bierze się nie tylko skład samego kosmetyku, ale także fakt, że ma on ekologiczne opakowanie z możliwością pełnego recyklingu, a użyte do produkcji preparatu substancje pochodzenia zwierzęcego (z substancji pochodzenia zwierzęcego dozwolonych  jest  tylko kilka  np. wosk pszczeli, lanolina) pobierane są od zwierząt żywych, bez szkody dla ich zdrowia i komfortu.

Bibliografia:
https://www.naturativ.pl/blog/a-co-to-jest-kosmetyk-naturalny/
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002227/O/D20182227.pdf
http://www.ichp.pl/polskie-akty-prawne-kosmetyki
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/niebezpieczne-zwiazku-10-skladnikow-w-kosmetykach-kto…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *