Kultowe i sportowe – Jakie buty po prostu trzeba mieć?

Każdy sezon wyznacza swoje trendy, które są zupełnie nowe lub powracające. Jednak zawsze znajdzie się element, który nigdy nie wypadnie z mody, jest ponadczasowy i nie do podrobienia. Oprócz pepitki, skórzanej kurtki i klasycznych jeansów w kategorii kultowego ubioru znajdują się również buty sportowe. Marek można wymieniać wiele, lecz tylko kilka z nich utrzymało się na nogach tak długo. Za co lubimy nieśmiertelne Vansy? Czy Nike Air Max 90 nadal są warte swojej sławy?

Kultowe od lat 60

Buty Vans Authentik
Buty Vans Authentic – kultowe buty od lat 60′. Fot. pxhere.com

Wiele składa się na popularność tych kalifornijskich butów. Może, gdyby nie były pierwszymi z tego rodzaju, nie odniosłyby takiego sukcesu. Jednak dobrze się stało, że w drugiej połowie lat 60. niejaki Paul Van Doren zaczął produkować buty w miejscu ich sprzedaży.

Wraz z przyjaciółmi stworzył firmę Van Doren Rubber Company, której pierwszym dziełem były szyte na miarę buty o nazwie Vans #44, które po pewnym czasie otrzymały znaną nam wszystkim nazwę Authentic. O powodzeniu ich sprzedaży zdecydowała przede wszystkim prostota i ponadczasowy styl, który utrzymuje się do dzisiaj.

Buty Vans Authentic dzięki temu są modelem, który pasuje do większości różnorodnych stylizacji, zarówno tych sportowych, jak też bardziej eleganckich. Jednak to, co jest zdaniem wielu najważniejsze, to ich wygoda. Jest to absolutny must have miejskiego stylu. Model opiera się na bardzo elastycznej konstrukcji, ma podeszwę z miękkiej oraz wulkanizowanej gumy oraz tradycyjnie już „waflowany” bieżnik.

Tę podeszwę szczególnie upodobali sobie skateboarderzy, którzy szybko docenili już w tamtych czasach jej przyczepne właściwości. Czarne Vans Authentic doczekały się odmian w wielu kolorach wielu kolorów, jednak najpopularniejsze są czarne.

Sportowy klasyk

Nike air max
Nike Air – kultowy sportowy „adidas”. Fot. pxhere.com

Każdy sport wymaga odpowiedniego obuwia. Ma to znaczenie szczególnie dla zdrowia i sprawności stawów, które podczas biegania czy skakania są wyjątkowo obciążone. Zauważył to na koniec lat 70. Koncern Nike, który opracował innowacyjny, a przy tym niezwykle prosty system, który zapewnia butom i nogom odpowiednią amortyzację. To był początek naprawdę zdrowych sportowych butów. Produkowane blisko 30 lat buty Nike Air Max, a wśród nich Nike Air Max 90 i inne, są wciąż na czasie, a ostatnio nawet jeszcze bardziej zyskały na popularności. Oprócz typowych dla innych marek cech dobrych butów sportowych, czyli m.in. oddychającą cholewkę i dopasowaną do kształtu stopy wkładkę, Nike Air Max posiadają pod piętą poduszeczkę gazową, którą możemy zobaczyć przez tradycyjne już w tym modelu okienko. Poduszeczka ta ma zadanie zwiększenie systemu amortyzacji w porównaniu do innych butów sportowych. Kultowość tym butom nadały także osoby, które je nosiły, czyli same sławy, jak np. gwiazdy muzyki, filmy, a nawet prezydent USA. Model ten oczywiście doczekał się przez te wszystkie lata różnych kolorów i motywów, a także specjalnych limitowanych edycji. Na uwagę zasługują w nich także sznurówki, które zawsze pozostają zawiązane, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza dla sportowców. I to właśnie przez nich są doceniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *