Trądzik różowaty

trądzik różowaty

Trądzik różowaty czasami utożsamia się błędnie z tradycyjnym trądzikiem, co nie jest prawdą. Najczęściej występuje u kobiet w przedziale wiekowych 25-35 oraz 45-55 lat. Natomiast u mężczyzn przybiera on zazwyczaj postać przerostową gruczołów skóry nosa, co wygląda bardzo niestycznie. Trądzik różowaty nie pojawia się wcześniej, niż w momencie wzmożonego rozwoju u nastolatków, dlatego można szukać głównej przyczyny choroby w zaburzeniach hormonalnych.

Trądzik różowaty występuje w kilku podstawowych postaciach – rumienionej z teleangiektazjami, grudkowo-krostkowej, obrzękowo-przerostowej, a nawet w postaci ocznej. Zmiany skórne znajdują się w większości przypadków na twarzy – w okolicach nosa, policzków i czoła. Często też choroba rozwija się na szyi, dekolcie i za uszami. Wielkość zmian skórnych przybiera różne natężenie – zależnie od stopnia rozwoju trądziku (jego fazy początkowej czy reemisji).

Jak leczyć trądzik różowaty?

Niestety, bardzo trudno leczy się trądzik różowaty za pomocą różnych dostępnych środków – zarówno farmakologicznych, pielęgnacyjnych, jak i kosmetycznych. Forma leczenia zależna jest od rodzaju i zaawansowania choroby oraz od czynnika, który przyczynił się do powstania trądziku różowatego. Nie zawsze jest to wiadome, ale w wielu przypadkach przypuszcza się, co wpłynęło na rozwój schorzenia.

Pierwszy z możliwych sposobów leczenia trądziku różowatego polega na zastosowaniu odpowiedniej diety. Dzięki zdrowemu trybowi życia można znacznie wpłynąć na stany zapalne pojawiające się na skórze. Pozbycie się z jadłospisu np. sera żółtego, wątróbki, pikantnych przypraw i słodyczy może naprawdę wiele zmienić.

trądzik różowaty leczenie

Wiele osób stosuje leczenie miejscowe, smarując zmienione chorobowo miejsca odpowiednim żelem lub kremem łagodzącym zaczerwieniania, krostki i obrzęki. Kolejny sposób polega na leczeniu ogólnym, czyli celowaniu środkami farmakologicznymi bezpośrednio w schorzenie wywołujące trądzik różowaty, np. zapalenie żołądka lub wahania hormonalne.

Dużą popularność zdobywają też zabiegi wykonywane w dobrych salonach kosmetycznych. Jeśli twoim problemem lub kogoś ci bliskiego jest trądzik różowaty, Gdańsk to miasto, gdzie znajdziesz skuteczną pomoc w naszej klinice. Oferujemy profesjonalne zabiegi, wykonywane za pomocą bardzo dobrego sprzętu, polegające na laserowym usuwaniu rumienia, postaci przyrosłych i teleangiektazji. Wystarczy często jedna wizyta, aby efekty były zadowalające.

Sprawdź także: Najlepsze zabiegi na odmłodzenie skóry twarzy

Przyczyny i objawy

Czy wiesz, jaką etiologię ma trądzik różowaty? Przyczyny jego powstania nie są do końca wyjaśnione. Jest natomiast kilka czynników, które mogą wpłynąć na rozwój tej trudnej do wyleczenia choroby. Uważa się, że trądzik różowaty powstaje w następstwie chorób układu pokarmowego, np. przez zaburzone Ph żołądka, czy zapalenia jego śluzówki.

Kolejne przyczyny pojawienia się trądziku różowatego to złe odżywianie (m.in. słodycze, pikantne i tłuste posiłki) oraz spożywanie używek – np. alkoholu i kawy. Bardzo często zmiany skórne powstają w następstwie długiego opalania, korzystania z sauny, nagłej zmiany temperatur, wzmożonego wysiłku, ale też permanentnego stresu. To wszystko odnosi się do tzw. hipotezy naczynioruchowej.

leczenie trądziku różowatego

Bardzo uciążliwy i trudny do wyleczenia jest trądzik różowaty. Objawy przysparzają wiele problemów – zarówno bólowych, jak i natury estetycznej. Są to m.in. zaczerwieniania na twarzy, powstające np. pod wpływem emocji, krostki, zgrubienia i guzy w obrębie nosa, rozszerzone naczyńka krwionośne. Tym zmianom może towarzyszyć swędzenie, pieczenie i ściągniecie skóry oraz obrzęki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *