Detoks sokowy w ciąży – czy można?

detoks sokowy dla kobiet w ciąży

Ciąża to okres w życiu, kiedy kobieta odpowiada już nie tylko za siebie, ale i za rozwijające się nowe życie. Dlatego to tak ważne, by przyszła mama zwracała szczególną uwagę na to, jak się odżywia. Z myślą o zapewnieniu dziecku jak najlepszych warunków rozwoju niejedna kobieta zastanawia się, czy w czasie ciąży lub tuż po porodzie można przeprowadzić detoks sokowy oczyszczający organizm. Czy jest to bezpieczne?

Detoks organizmu, a ciąża i karmienie piersią

Mając na uwadze oczyszczenie organizmu z toksyn, przyszła mama może uznać za dobry pomysł przeprowadzenie kilkudniowego detoksu sokowego. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie ciąży ciało kobiety funkcjonuje nieco inaczej. Dlatego też w tym wyjątkowym okresie, jak i tuż po porodzie nie zaleca się przeprowadzania detoksu sokowego. Powodów jest kilka.

detoks sokowy dla kobiet w ciąży

Po pierwsze, soki oczyszczające działają bardzo szybko, powodując nie tylko wchłanianie składników odżywczych, ale też uwalnianie toksyn, które zanim zostaną wydalone, uwalniają się do krwiobiegu. Oznacza to, że mogłyby one dotrzeć do dziecka, jeszcze w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią, dając zupełnie odwrotny efekt do zamierzonego.

Po drugie, organizm kobiety w ciąży ma zupełnie inne zapotrzebowanie na energię, kalorie, a także tłuszcz i białko niż kobieta niebędąca w ciąży. Szacuje się, że do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka potrzeba o jakieś 600 kalorii więcej. Wymaga to więc skomponowania zbilansowanej, różnorodnej diety, której soki nie zastąpią.

Zadbaj o siebie w ciąży

detoks sokowy dla kobiet w ciąży

Nie oznacza to jednak, że soki oczyszczające nie mogą stanowić dodatku do zbilansowanej diety w ciąży. Pijąc je regularnie, możemy dostarczyć organizmowi cennych witamin, ale jednocześnie nie narażamy siebie i dziecka na niedostateczne odżywienie. Soki przygotowywane metodą ColdPress, czyli tłoczone na zimno, można wypijać na podwieczorek albo traktować jako dodatek do śniadania czy lunchu. Soki nie zawierają żadnych dodatków ani cukru, stanowią kwintesencję tego, co najlepsze w warzywach i owocach. Są źródłem o wiele większej ilości witamin, minerałów, a nawet błonnika pokarmowego niż soki wyciskane w domowych warunkach. Są więc świetnym uzupełnieniem diety kobiet ciężarnych.

Warto sprawdzić:  Czy warto prowadzić dietę sokową?

Zanim zaplanujesz ciążę

detoks sokowy dla kobiet w ciąży

Jeżeli dopiero planujesz powiększyć rodzinę i zastanawiasz się, jak się najlepiej do tego przygotować, z pewnością detoksykacja będzie jedną z dobrych form przygotowania organizmu na ciążę. Detoks sokami trwa kilka dni i w tym czasie pozwala poprawić samopoczucie i wzmocnić odporność, która będzie tak potrzebna w czasie ciąży. Soki przygotowywane są na bazie owoców i warzyw, z dodatkiem różnych naturalnych przypraw, dzięki czemu mają wyśmienite smaki i wpływają na różne aspekty zdrowia. Przeprowadzając detoks sokowy, w bezpieczny i naturalny sposób oczyszczamy organizm, co dla przyszłej mamy ma niebagatelne znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *