Licówki porcelanowe – trwałość oraz pielęgnacja

licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to sprawdzony sposób na uzyskanie śnieżnobiałego, hollywoodzkiego uśmiechu na długi czas. Ile kosztują nowe zęby tego typu i jak należy o nie dbać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z porcelanowymi zębami – poniżej.

Co to licówka porcelanowa?

Mianem licówek porcelanowych określa się cienkie nakładki protetyczne, które przykleja się do przedniej części zębów, radykalnie zmieniając ich kolor oraz kształt. Poza porcelaną, do ich produkcji wykorzystuje się również inne materiały takie, jak chociażby akryl, kompozyt czy skaleń. Pierwsze z nich najczęściej pełnią funkcję licówek tymczasowych lub zastępczych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie zębów przed nałożeniem ostatecznego produktu. Ich główną zaletą jest niska cena.

Licówki kompozytowe składają się z materiałów o niejednorodnej strukturze. Najczęściej do czynienia mamy z sytuacją, gdy jeden z nich charakteryzuje się większą twardością, spójnością oraz elastycznością, a drugi – gwarantuje lepsze właściwości mechaniczne. Do głównych atutów licówek kompozytowych zaliczyć można przystępną cenę, krótki czas wykonania oraz plastyczność, co sprawia, że w dowolnym momencie można dokonać zmiany ich koloru oraz kształtu. Stanowić mogą one wersję ostateczną lub mogą zostać zastosowane jako faza wstępna przed koronowaniem.

Jeżeli chodzi natomiast o licówki skaleniowe, to stanowią one idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, których priorytetem jest poprawa estetyki zębów. To produkt jednocześnie twardy oraz bardzo lekki.

Jak wygląda licówka porcelanowa?

licówka porcelanowa

Porcelanowe zęby są niezwykle trwałe, elastyczne oraz nie ulegają przebarwieniom (dotyczy to również kamienia nazębnego). Od wielu lat cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród gwiazd Hollywood. Do atutów licówek porcelanowych zaliczyć można również ich dużą elastyczność. Jako, że w czasie zabiegu są one na trwale łączone z zębami, cechuje ich duża odporność na urazy mechaniczne. Do ich produkcji wykorzystuje się masę porcelanową stanowiącą połączenie masy ceramicznej i akrylowej oraz innych materiałów. Takie nakładki mogą być mocowane na każdym zębie lub tylko na tych najbardziej widocznych.

Porcelanowe – czyli jakie?

Czym nakładki porcelanowe na zęby różnią się od ich wersji ceramicznej? Określenia te bardzo często są stosowane zamiennie. Ceramika jest powszechnie stosowana w stomatologii do wykonywania mostów, koron, protez, licówek czy wypełnień zębowych. Jej duża popularność związana jest między innymi z obojętnością tego materiału dla ludzkiej tkanki.

Co więcej, pod kątem koloru oraz przezierności materiały ceramiczne są w największym stopniu zbliżone do prawdziwego uzębienia. Dostępne są one w kilku różnych wersjach. Do wyboru mamy między innymi ceramikę krystaliczną – wytrzymałą, lecz ze względu na niską przezierność wymagającą nieco większego zeszlifowania zębów.

Drugie stosowane w stomatologii rozwiązanie to ceramika szklana, frezowana oraz prasowana. Metody te wykorzystywane są do produkcji pełnoceramicznych licówek. W gabinetach spotkać można się również z porcelaną skaleniową w formie płynu lub proszku, która cechuje się dużą przeziernością, lecz jest niezwykle krucha. Warto wspomnieć tu również o trwałej ceramice napalanej na metal. Ze względu na jej niską przezierność, nie jest ona wykorzystywana do produkcji licówek. Zamiast tego, stosuje się ją do wykonywania mostów zębowych oraz koron.

Zabieg zakładania licówek

narzędzia dentystyczne zakładanie licówek

Kiedy warto zdecydować się na założenie licówek? Wskazaniami do tego zabiegu są między innymi liczne przebarwienia, złamania brzegów oraz diastemy. Po licówki porcelanowe sięgnąć można również w celu wprowadzenia zębów do łuku lub ich wydłużenia. Uznaje się, iż metoda ta jest najmniej inwazyjnym sposobem na poprawę kształtu zębów. Takie licówki mogą zostać założone zarówno bez szlifowania, jak i z niewielkim szlifowaniem, nie przekraczającym 0,5 milimetra szkliwa. Pierwsza z metod nie wymaga ingerencji w tkankę zęba, a co za tym idzie – założoną w ten sposób licówkę można z łatwością usunąć w razie potrzeby. Najczęściej stosowana jest ona w celu wydłużenia lub wybielenia zębów czy usunięcia diastemy.

Druga technika wymaga zeszlifowania warstwy licowej szkliwa tak, aby móc stworzyć miejsce pod licówkę. Stosuje się ją wówczas, gdy planowana jest ingerencja w strukturę zęba. Przykładem może być wyrównywanie zębów czy zmniejszanie ich rozmiaru. Przed założeniem nakładek porcelanowych, wszystkie zęby muszą zostać oczyszczone z kamienia i wyleczone. Sporo pacjentów decyduje się również na wykonanie zabiegu wybielania zębów.Warto również zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań do wykonania zabiegu założenia licówek dentystycznych. Zrezygnować powinni z niego między innymi pacjenci, którzy borykają się z bruksizmem, czyli patologicznym zgrzytaniem zębami. Zabieg ten spowodować mógłby ukruszenie licówki, a w skrajnych przypadkach – jej odklejenie.

Przeciwwskazaniem do porcelanowych licówek są również: nieprawidłowy zgryz, zbyt mała ilość szkliwa, paradontoza, stan zapalny przyzębia oraz silne przebarwienia. Osoby, których zęby są mono uszkodzone, zdecydować mogą się na alternatywne rozwiązanie w postaci koron porcelanowych. Mianem tym określa się protetyczną strukturę, która odbudowuje utracone tkanki zęba. Wyróżnia się kilka rodzajów koron zębowych: dodziąsłowe, poddziąsłowe oraz naddziąsłowe.

Jak dbać o licówki?

W jaki sposób należy pielęgnować nakładki porcelanowe na zęby, by były one trwałe i gwarantowały piękny, śnieżnobiały uśmiech? Jako że związują się one z zębami, tworząc wraz z nimi jedną, spójną całość, dbać powinno się o nie w ten sam sposób, co o naturalne zęby. Pamiętać należy tutaj między innymi o regularnym myciu oraz czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się płukanie jamy ustnej płynem z dodatkiem fluoru. W ciągu pierwszych kilku dni po wykonaniu zabiegu, zrezygnować należy z picia mocnej kawy i herbaty oraz soków owocowych i warzywnych. Unikać powinno się wówczas także skrajnych temperatur, co związane jest z faktem, iż pojawić może się wówczas chwilowa wrażliwość na ciepło oraz zimno. Co około 6 miesięcy udać należy się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego, w trakcie której lekarz oceni stan licówek i określi, czy wymagają one przepolerowania czy wymiany na nowe.

Czy licówki porcelanowe trzeba wymieniać?

Trwałość licówek porcelanowych określa się na około 10 – 15 lat. Dla porównania, w przypadku ich wersji kompozytowej jest to od 2 do 5 lat.

Czy zabieg zakładania licówek trzeba odnawiać?

odnawianie licówek porcelanowych

Porcelanowe nakładki na zęby to produkt niezwykle trwały. Prawidłowo założone i regularnie kontrolowane przez stomatologa, zagwarantują trwałość na długie lata.

Ile kosztują licówki porcelanowe?

Jaka jest cena nakładek porcelanowych na zęby? Ich koszt uzależniony jest od materiału, jaki został wykorzystany do ich produkcji. Porcelanowe licówki dentystyczne to wydatek rzędu 1900 – 2900 złotych za 1 ząb. Osoby, które nie dysponują środkami umożliwiającymi wykonanie zabiegu, zainteresować powinny się ofertą firmy, jaką są Mediraty. Z jej pomocą uzyskać można środki na sfinansowanie licówek porcelanowych na 0%. Oznacza to, że osoba decydująca się na założenie licówek porcelanowych na zęby spłaca dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyła. Przedstawiciele firmy Mediraty pomagają w wyborze najlepszej kliniki dentystycznej oraz dopasowaniu indywidualnie dopasowanego systemu rat. Więcej informacji na temat jej oferty znaleźć można na stronie: https://www.mediraty.pl/stomatologia/przecietne-koszty-procedur/licowka-porcelanowa/.

Licówki porcelanowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, którym marzą się idealne – białe oraz równe zęby. Możliwość dogodnego sfinansowania takiego zabiegu z pomocą firmy Mediraty sprawia, że na wykonanie tego zabiegu pozwolić może sobie każdy z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *